Завършихме успешно преобразяването на бившия училищен стол в село Долно Камарци, в културен център с галерия.
Съществуващата сграда е построена в началото на 80-те години в типичен за комунизма стил. Постройката и общественото пространство около нея бяха неглижирани с години и непривлекателни за посетителите. Сградата беше полу-разрушена. Най-малко 30 % от носещите конструктивни елементи липсваха, което още повече натежа на бюджета.
Въпреки това взехме решение да запазим и използваме съществуващата конструкция, да ремонтираме фасадите и да подобрим пространството в галерията, вместо да разрушим старата постройка. Про-активният подход към повторно използване и рециклиране на материалите стана водещ мотив в дизайна.
Регенерирането на центъра беше възпрепятствано от редица предизвикателства, особено във времевата рамка 2020-2022 г. В отговор, взехме решение да опростим дизайна и да се съсредоточим върху триизмерното мислене, а не върху скъпите материали. Най-малко 80% от оригиналната конструкция беше запазена, което намалява въглеродните емисии на строителството с повече от 50% в сравнение с тези на нова сграда. Поне 70% от отпадъчните строителни материали бяха вложени повторно в пластики, скулптури и публично изкуство.
Дизайнът на галерията е осъществен в тясна колаборация с артисти за да се демонстрира майсторството на ръчния труд и възможностите, които синтезът между архитектура и изкуство предлага. Зоната пред входа е почертана от 8,50 метрова дърворезба, ръчно изработена от автора Митьо Митев. Светлината в галерийното пространство се регулира благодарение на плъзгащите се капаци за прозорци - картини ръчно изрисувани от професор Вихрони Попнеделев. Всички мокри помещения са облицовани с ръчно изрисувани керамични плочки изработени в Арт Центъра. Много от типажите характерни за творчеството на професор Попнеделев и периодът му в група "Града" - Кентавъра, Хамелеона, принципа на пъзела са проведени в дизайна на неговата галерия.
Чрез тази промяна се стремим да популяризираме Арт Център Вихрони като живо и одухотворено място на културния и художествен живот в България. Това от своя страна ще помогне за по-устойчивото възстановяване и обживяване на селото.
Фокус в дизайна е специфичната за обекта покривна конструкция от слепени греди, проектирана от Vision Consulting. Целта да се осигури свободно от колони пространство беше постигната чрез проектиране на дървени рамки с една връзка. Бяха възприети иновативни инженерни и съвременни конструктивни техники, прилагащи свързване на колона-греда от Gluelam и епоксидна дървесина за първи път в България.
Проектът беше номиниран за сграда на годината от международната платформа за архитектура ArchDaily.
Изпълнението на сградата е изцяло лична инвестиция и е реализирано с подкрепата на ProCredit Bank, както и на всички колекционери които с годините са подкрепяли професор Попнеделев.
Фотография - Асен Емилов.
При посещение на венецианското бианале за изкуство през 2022 година, случайно попаднах на съпътстващото събитие “Times Reimagined”. Изложбата е впечатляваща и има дълбока многопластова концепция. Потърсих и преведох част от статиите посветени на събитието, за да предам с по-голяма точност идеята на авторите. Линк към оригиналните статии и постове са приложени в края на статията. Снимките са част от личен архив.
прочети ощеВихрони и Аделина Попнеделеви подреждат съвместна изложба в Бургас. Експозицията се открива от 18.00 часа в галерията на улица „Възраждане“.
прочети ощеВихрони Попнеделев и Андрей Даниел (посмъртно) са носители на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2019 г.
прочети ощеХудожниците Андрей Даниел и Вихрони Попнеделев са номинирани за Националната награда за постижения в изобразителното изкуство “Захарий Зограф” за 2019 г., съобщиха от пресцентъра на община Самоков.
прочети още